W biało - czerwonych kolorach

            ,,Mamo, a co to jest patriotyzm?” Jak pomóc zrozumieć przedszkolakowi sens słowa ojczyzna? Jak nauczyć szacunku do własnego narodu?

            Patriotyzm kojarzy nam się zazwyczaj bardzo poważnie: z honorem, walką, poświęceniem. Stał się czymś odległym, trochę zakurzonym, czasem niemodnym. Raczej nie wiążemy go z codziennością. Nie pamiętamy ile przyszło wylać łez i ile popłynęło krwi, abyśmy mogli cieszyć się wolnością i polskością. Abyśmy dziś mogli beztrosko nie pamiętać. A pamiętać trzeba, choćby ku przestrodze.

          Patriotyzm to też to co tu i teraz. Drobne, codzienne akty współdecydowania o kraju. Troska i  współdziałanie na rzecz wspólnego dobra.

           Często myślimy, ze dzieci są na takie sprawy za małe, że nie pojmują prawdziwego znaczenia takiej postawy. Nic bardziej mylnego. Warto zapoznawać dzieci z pięknem polskich obyczajów, tradycjami, historią rodziny, rodzinnego miasta, historią Polski. Wspólnie bawić się, odkrywać, celebrować święta i uroczystości. Warto uświadamiać dzieciom, że ojczyzna to wszystko co nas otacza – nasz dom, podwórko, sąsiedzi, przedszkole, koledzy i koleżanki, pobliska rzeka i łąka gdzieś tam daleko – z makami i stokrotkami. I ten maleńki kamyk pod naszymi nogami i ta wielka góra, którą oglądamy na obrazku.                      

            Jeżeli będziemy wspólnie dbać o to co było i o to co jest, a na nasze działania zwrócimy uwagę dzieci, to one same, bez pytań, zrozumieją czym jest patriotyzm.

                        

                                                                                                                                               Beata Zielonka