Chleb nie dla kaczek

Wycieczki nad rzeki i jeziora z torbami pełnymi chleba to już niemal tradycja. Niestety, taki sposób dokarmiania ptaków czyni więcej szkody niż pożytku. Przyrodnicy ostrzegają, że dokarmianie ptactwa wodnego chlebem, a w szczególności chlebem białym, przetworzonym, może prowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci zwierząt. Ptaki to nie śmietniki – nie możemy traktować ich jako sposobu na utylizację domowych odpadków. Pleśń jest dla nich trująca, podobnie jak dla nas. Poza tym chleb ma bardzo niewiele wartości odżywczych.
Pojawia się też kolejny problem – niezjedzony chleb tonie i gnije, powodując poważne spustoszenia w ekosystemie. Gnijący chleb powoduje nadmierny rozkwit glonów na powierzchni zbiorników wodnych, które pochłaniają tlen, gniją i wydzielają toksyny groźne dla ryb. Nadmiernie rozwijająca się bujna roślinność przyczynia się zaciemnienia wody i utrudnia dostęp światła, a w rezultacie ogranicza lub hamuje proces fotosyntezy. Poza tym im więcej chleba – tym więcej ptasich odchodów, które też nie są obojętne dla środowiska.

...A jakie jedzenie służy kaczkom? Kaczki żywią się głównie roślinami, przeważnie wodnymi oraz owadami związanymi ze środowiskiem wodnym (np. larwami komarów). Kaczki dokarmiamy wtedy,  gdy przyjdą silnie mrozy i nie są one w stanie zdobyć samodzielnie pokarmu. Kaczki lubią jeść: marchewkę, otręby, płatki zbożowe, ziarna zbóż, mrożony groszek, ryż, sałatę,  białą kapustę oraz ziarna kukurydzy (niesolone).

Kaczki - plakat

« powrót